Körben ülünk

Az egyenrangúság szimbóluma a kör. Régen a törzsi megbeszélések alkalmával is egyforma távolságban ültek a tűztől az emberek, és körbeadták egymásnak a „beszélő tárgyat” vagy a békepipát. Igyekszünk mi is mindig körben ülni a csoportokon, hogy egyforma figyelem jusson mindenkire.

Megérkező kör

Először mindenkit magánemberként szólítunk meg, hiszen ebben a szerepünkben biztosan egyenrangúak vagyunk, pozíciótól függetlenül. Így már könnyebb később is minden résztvevő számára, hogy megengedje magának a véleménye megfogalmazását.

Zavartalan időkeret

Ha fontos témában szeretnénk mindenki véleményét hallhatóvá tenni, akkor egyforma időkeretet szabunk a résztvevőknek a megszólalásra. Például mindenkire 2 perc jut egy kérdés kapcsán, ha kitölti mondanivalóval, ha nem. Nagyon hosszú és nagyon rövid is lehet 2 perc!

Különösen hasznosak ezek a praktikák olyan csoportokban, ahol egy stresszes munkafolyamattal kapcsolatban több különböző beosztású kolléga vesz részt. Az oldott hangulat és a több szempontból történő tapasztalatmegosztás segít abban, hogy közösen megalapozott szemléletet alakítsanak ki.