Ide tartozik az is, ha egy hozzánk közel álló kolléga elmegy a cégtől vagy áthelyezik az általunk nagyrabecsült vezetőt egy másik részlegre.
Érezhetünk dühöt, kontrollvesztettséget, lehetünk szomorúak, szoronghatunk a bizonytalanságtól, amit az új helyzet okoz. Mindemellett pedig örülhetünk a kollégánk sikerének, előrelépésének is. A gyásszal és az ennek mentén megjelenő ambivalens érzésekkel néha kifejezetten nagy kihívás megküzdeni.
llyenkor segíthet, ha tudatosan viszonyulunk a kialakult helyzethez és adunk magunknak időt, teret és lehetőséget arra, hogy elgyászoljuk a “veszteséget”, ez egyúttal a kiégésmegelőzésünket is segítheti.
5 tipp, hogy mit tehetünk:
Tudatosítsd a benned kavargó érzéseket!
Sok esetben nem tudatosul, hogy milyen érzéseink vannak, csak azt érezzük, hogy nem vagyunk jól. Ilyenkor érdemes megállni pár percre és megfigyelni, hogy milyen testi érzeteink, milyen gondolataink vannak. Ez segít megfoghatóvá tenni az érzést is.
Fogadd el, akárhogy is érzel!
Lehet, hogy kritikusak vagyunk az érzéseinkkel szemben. Talán megfogalmazódnak bennünk olyan elvárások, hogy „nem kéne már szomorúnak lennem” vagy „ennyi idő után már jobban kéne éreznem magam”. Légy türelmes, mindenki más ütemben küzd meg a nehézségekkel.
Vezesd le a feszültséget!
Az érzésekkel párhuzamosan a feszültségi szintünk is sok esetben megemelkedik. Ezt érdemes valamilyen számunkra már jól bevált feszültségkezelő módszerrel csökkenteni. Ezzel a kontrollérzetünket is növelhetjük.
Gondold át, hogy neked mi adná meg a lezárás érzését!
A veszteség elengedésében az is segíthet, ha van valamilyen szimbolikus lezárás. Lehet ez egy utolsó, közös kávészünet vagy akár egy nagyszabású búcsúbuli a többi kollégával együtt. Az is segíthet, ha Te magadban felidézed a közös emlékeiteket, azokat a mozzanatokat, amik miatt szívesen fogsz visszagondolni a kapcsolatotokra.
Ha továbbra is érzelmileg erősen érintenek Téged a történtek, és nem tudsz vele megküzdeni, kérd szakember segítségét. Vele azon is tudsz dolgozni, hogy miért érint mélyebben az adott veszteség, akár milyen korábbi élményeidet hozza vissza. Ezzel tehetsz a tudatosabb lelki működésért, a mentális egészséged fenntartásáért.
Gulyás Réka pszichológus