Nem szeretne már többet belerakni a munkájába, mint amennyi szükséges, és azt hangoztatja, hogy „a munka az csak munka”? 

Ami kívülről lustaságnak, nemtörődömségnek vagy épp kiégésnek tűnhet, az lehet valójában a „quiet quitting”, azaz a csendes kivonódás jele is. Ez alatt azt értjük, amikor egy munkavállaló éppen hogy csak az állása megtartásához szükséges minimumot teljesíti a munkahelyén. Ez kollégaként és főleg vezetőként bosszantó, dühítő lehet: nehéz azt látni, hogy ugyanazt a munkát valaki töredékannyi energiával végzi. Főleg, ha az ő alulteljesítése miatt nekünk kell plusz munkát végeznünk. Pedig a quiet quitting egy olyan jelzés, amire odafigyelve a vezető tehet azért, hogy a munkavállaló ismét jobban teljesítsen, és a lelki egészsége is jobb legyen.

Mi lehet e viselkedés mögött? 

Van, aki szerint ez egy védekezési mechanizmus a munkahelyi stresszel szemben. Mások szerint egy időnyerési stratégia, amíg kitaláljuk, hogy mire lenne valójában szükségünk a munka terén. Megint mások azt gondolják, a COVID világjárvány hatására az emberek elkezdték a magánéletüket priorizálni a munkával szemben, és emiatt vonják ki magukat szellemileg és érzelmileg a munkahelyről. A Budapesti Corvinus Egyetem kutatói szerint a jelenség hátterében olyan szervezeti tényezők is állhatnak, mint a nem megfelelő belső kommunikáció. A munkavállalóval való személyes beszélgetés során fény derülhet a mögöttes okokra, így nyilvánvalóbbá válhat a megoldás is, ami mindkét félnek érdekében áll.

Langer Viola pszichológus

Kép forrása: Canva