Sokan ilyenkor tapasztaljuk, hogy a szokásos energiánk mintha csökkenne, nehezebben vesszük rá magunkat a hétköznapi feladatokra, és talán a koncentráció is nehezebb, mint nyáron vagy az év első hónapjaiban. A természettel együtt mi is „szünetre” vágyhatunk, de a mai társadalom modern munkakultúrája kevésbé támogató ebben. Fontos, hogy tudatosítsuk: a lassulni nemcsak nem ciki, de nem is az eredményesség esküdt ellensége. 

Az energiaszintünk ingadozik, és bár szeretnénk, nem tudunk minden nap ugyanazzal a lendülettel jelen lenni. Az évnek ez a szakasza ideális arra, hogy megengedjük magunknak a lassabb tempót. Ez nem azt jelenti, hogy nem teljesítünk, hanem azt, hogy tudatosabban osztjuk be az energiánkat – felismerjük, hogy nem mindig szükséges 100%-on pörögni. Sőt, a lassítás lehetőséget ad arra, hogy átgondoljuk a prioritásainkat és hatékonyabban tervezzük meg a tennivalókat. 
 
Vezetőként érdemes lehet ilyenkor a csapat számára is megengedni egy kicsit rugalmasabb munkatempót. A teljesítmény nem feltétlenül csökken, sőt, a rugalmasság miatt gyakran nő a motiváció és az elköteleződés is, hiszen mindenki úgy érezheti, hogy elfogadjuk és értékeljük azt, amit aktuálisan tud nyújtani. A megváltozott, lassabb munkatempónk elfogadásával ugyanis sokkal eredményesebbek lehetünk, mint amikor szorongva kapkodunk. 
 
Az őszi melankólia ellenére fontos, hogy találjunk olyan tevékenységeket, amelyek töltenek minket. Egy frissítő séta ebédszünetben, vagy akár pár perc természetes fényben való tartózkodás is sokat javíthat a hangulatunkon. Apró szünetek, tudatos légzés vagy egy kis mozgás – mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy újult erővel tudjunk visszatérni a feladatainkhoz. 
 
Ha mindig 100%-os tempóval működünk, akkor garantáltan szembesülünk majd negatív következményekkel. Épp ezért engedjük meg magunknak és másoknak is a lassabb tempót, a feltöltődést, és értékeljük az apró eredményeket is. Az év vége közeledtével ugyanis éppen a pihenés és az energiatartalékaink feltöltése lesz kulcsfontosságú ahhoz, hogy hosszú távon is fenn tudjuk tartani a teljesítményünket. 

Czopkó Nóra pszichológus
 

Kép forrása: Canva