A kiégés egy jól elkülöníthető fázisokból álló folyamat, melynek végállapota a burnout szindróma. A folyamat első fázisa a túlzott erőfeszítések szakasza. Ha nem történik meg ilyenkor a saját igényeink tudatosítása, annak belátása, hogy túlterheljük magunkat, akkor átlépünk a második fázisba, a konfliktusok szakaszába.
Ilyenkor a munkahelyen és a magánéletben is azt tapasztalhatjuk, hogy egyre több sérelem ér minket, egyre több konfliktusba kerülünk. Úgy érezhetjük, hogy senki nem tudná úgy ellátni a feladatainkat, ahogy mi magunk, így egyedül próbálunk helyt állni, eközben azonban a teljesítményünk már csökkenhet. A folyamatos kimerültség miatt több hibát vétünk, rosszabbul toleráljuk a nehézséget okozó helyzeteket, miközben kialakulhatnak már testi tüneteink is. Lehet, hogy többször vagyunk betegek, vagy látszólag orvosi ok nélküli fizikai problémáink alakulnak ki. Mintha egy spirálban lennénk, egyre frusztráltabbak, elkeseredettebbek leszünk, úgy érezhetjük, hogy senki nem látja, becsüli meg igazán az erőfeszítést, amit beleteszünk a munkánkba.
A teljes kiégés felé való haladás azonban a folyamat ezen pontján is visszafordítható. Mire van ehhez szükség? Itt már mindenképpen fontos szakemberhez fordulni, és dolgozni a segítségkérés, támaszkeresés, együttműködés és a saját határok kezelésének, képviseletének témáin.
Te hogy állsz a fenti tünetekkel? Ha érintettnek érzed magad, kérj segítséget, hogy újra nyugodtabbak lehessenek a mindennapjaid.
Gulyás Réka pszichológus
Kép forrása: Canva