Kép: Karolina Grabowska / Pixabay
Azon kaphatjuk magunkat, hogy telnek a hetek, de mi nem haladunk velük együtt, holott már szinte el is telt az év 1/12-ed része.
Sajnos nem ritka jelenség, amikor csak az év végi leállás és lelassulás az egyetlen időszak, amikor megengedjük magunknak a feltöltődést. De biztos, hogy ez csak év végén jár nekünk? Elég ez a pár nap arra, hogy feltöltsük a lemerült belső akkumulátorainkat egy teljes évre?
A feltöltődés nem az ünnepek privilégiuma. Íme néhány tipp arra, hogy miként iktassuk be ezt a szokás a hétköznapjainkba is:
1. Írd be a naptárba
‘What gets scheduled, gets done.’ - tartja a mondás, azaz ami szerepel a naptárban, annak legalább már van esélye megvalósulni. Ha nem blokkolunk ki időt a feltöltődésre, a naptárunk borítékolhatóan megtelik más teendőkkel.
2. Ne bíráld felül önmagad
Gyakran előfordul, hogy hiába tervezünk be énidőt, azaz feltöltődésre lehetőséget adó időblokkot, sajnos ezt írjuk felül a legkönnyebben. Határidős munka, egy hirtelen bekúszó, top prioritású meeting, vagy egy szívesség teljesítése valakinek - mind olyan események, amik könnyen kiradírozzák a korábbi terveinket. Az önmagunkra szánt idővel legalább akkora tisztelettel bánjunk, mintha valaki mással lenne megbeszélt találkozónk.
3. Fedezd fel a saját feltöltődésed
A feltöltődésnek gátja lehet az is, hogy olyannyira régen szántunk rá időt utoljára, hogy hirtelen zavarba jövünk, ha felteszik nekünk a kérdést: Mi tölt fel téged igazán?
A szabadidőnk eltöltése gyakran kimerül sorozatok nézésében és a telefonunk görgetésében, de fontos, hogy tudatosítsuk: a legtöbbször ezek nem valódi feltöltődéssel járó tevékenységek. Tedd fel magadnak a kérdést: jobban érzed magad 20 perc Facebook-ozás után, mint előtte? Érdemes magad elé venni egy papírt és leírni minden ötletet, ami csak eszedbe jut:
- Mi tölt fel engem?
- Mitől szoktam jobban érezni magam?
- Mikor vagyok igazán flow-ban?
A feltöltődés nem luxus, hanem szükséglet.
Ahhoz, hogy eredményesen működjünk a munkánkban, és megfelelően kézben tartsuk a különféle szerepeinket, ahhoz meg kell adnunk magunknak az erre szánt időt. Aki nem tud ellazulni, nem tud megfeszülni sem.
Czopkó Nóra pszichológus