Mi a siker? Tudod-e, hogy TE mikor leszel elégedett magaddal? Vagy inkább kívülre helyezed a siker mércéjét: egy érem, egy pozíció, egy csillag az, ami számít?
A vezetők teljesítőképes, lelkes, elkötelezett munkavállalókat szeretnének. Ehhez képest a fáradtság, a túlterheltség a munkavállalók több mint 80%-át érintheti a kutatások szerint.
A kiégést úgy tudjuk megelőzni, ha optimális lángon égünk: folyamatosan tápláljuk a tüzet, és ügyelünk rá, hogy maradjon energia minden területre. Hogyan lehet ennek a munkahelyi feltételeit megteremteni? Milyen az egészséges munkahelyi légkör?
A közvetlen vezetőnek fontos szerepe lehet a kiégés megelőzésében. Ráhatása van a munkaterhelés megtervezésére, és erősítheti a csapat értékeit, a társas támogatás védő szerepét.
Juhász Ágnes pszichológus, tréner előadása a 2021.november 11-i Nyugizóna konferencián.
Mik a kiégésmegelőző munkahely ismérvei? Hogyan lehet eljutni a kockázatok felmérésétől a szervezeti szintű változtatásokig? Hogyan lehet olyan szabályokat alkalmazni, amik kapaszkodók, nem korlátok?
1. Hivatali patkányok (Office Space) – 1999
Peter Gibbons több kollégájával együtt gyűlöli a munkáját. A szoftvercégnél nem csak a munka monoton, de a vezetők is robotokként kezelik az alkalmazottakat. A dolgozók csak kényszerből járnak be, jobb lehetőség híján, de még ez az állás is bizonytalanná válik, miután kiderül, hogy leépítések várhatók.
Tartottunk az otthoni munkavégzéstől, most pedig azt tapasztaljuk, hogy a visszatérés sem könnyű. Mi nehezíti meg a visszaállást és hogyan küzdünk meg pszichésen az új helyzettel?
Az elmúlt évben sokak a koronavírus-válság által okozott sajátos körülmények miatt rákényszerültek, hogy "hazavigyék a munkát." A home office nem csupán lehetőséggé, hanem az egyetlen opcióvá vált, így pedig a családi és a privát szféra önkéntelenül összekapcsolódott a munkahellyel.
A Covid-19 pandémia kirobbanásával együtt jelentősen megnövekedett a home office-t, vagyis a helytől és sokszor időtől független munkavégzést igénybevevők száma. Már jóval a járvány előtt számos kutatás vizsgálta ennek a munkamódnak nemcsak az előnyeit, de a hátrányait is, melyek közül a középpontba általában a magánélet és a karrier különválasztásának problémája került.
Fontos, hogy a nyaralás tényleg a feltöltődésről, pihenésről szóljon. Ne nézegesd a céges e-maileket, ne legyenek napi telefonok. A szabadság előtti napokban, hetekben érdemes erre külön időt szánni, rákészülni: lezárni, átadni vagy későbbre ütemezni a futó feladatokat.
„Nem tudok változtatni a szokásaimon, én már csak ilyen vagyok.” „Az időmenedzsment soha nem volt az erősségem.” „Már megint milyen béna voltam.” A te szádból is hangzottak már el hasonló mondatok? Hogy érezted magad utána?
A kiégés során a munkaképesség a teljesítmény 50%-ra csökken. Ennek oka az energiaháztartásban keresendő.
Hogyan vészeljük át ezt a bizonytalan időszakot lelkileg?
Egy nagy sikerű vállalat mögött mindig kiegyensúlyozott dolgozók állnak.
A mi pozitív szemléletünkben a kiégés megelőzése a testi-lelki egészség megőrzését és fejlesztését, tulajdonképpen a tudatos, fenntartható életvitelt jelenti.
A kiégésre folyamatként tekintünk, és a preventív tényezőket tárjuk fel.
A kiégés olyan kimerítő feladat, munka vagy szerepkör betöltése során alakul ki, amelyben jelentős a megterhelés és ehhez képest alacsony szintű a megbecsültség, jutalom akár anyagi, akár más vonatkozásban.
Sütibeállításokkal kapcsolatos információk
Weboldalunk sütiket használ az oldal működtetése és használatának megkönnyítése érdekében.